Sápadt kockák megváltják a világot
Címkék: zene ajánló kritika könyv videó anime elmélkedés manga szeretés Doctor Who Cowboy Bebop soclever
2013.04.18. 12:24
Újabb céltalan szösszenetem tárgya ezúttal a Ready Player One, aminek a címére, hála az Univerzumnak, nem vetették rá magukat a habzó szájú fordítók. Nem mintha bajom lenne velük. Neked sincs, igaz, Dér Jankó?
Tehát 2044-ben járunk, közeledve kicsiny planétánk életének végéhez, amikoris szinte minden ember egy online világban, az OASIS-ban keres menedéket mindennapi gondjai elől.
És itt jön ő, a hősünk... Egy 18 éves, sápadt, túlsúlyos, szemüveges nerd srác, aki megbolygatja az egész Földet azzal, hogy hosszú évek kutatómunkája után egy lépéssel közelebb kerül ahhoz, hogy ennek a számítógépes utópiának a tulajdonosa legyen. Képbe kerülnek jók, rosszak, lesz harc, buli, gyilkosság, sejehuja, amit akarsz. Alapjáraton figyelemfelkeltő, de semmi különleges, ugye?
Ugorjunk ki egy pillanatra a könyvből és szemrevételezzük. Piros, hivalkodó borító, nagy, fehér, pixeles dizájnú betűkkel. Persze, hogy vonz, persze, hogy megnézed közelebbről. A hátlapon említik Gyalog galoppot, ez már egy pozitív apróság. Belelapozol, egész jónak tűnik a stílusa...
Igazság szerint jó könyv. Nekem legalább is tetszett, mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy két napig a kezembe volt ragadva. És hidd el, nem kockáztatom az életemet német óra alatti olvasással akármiért. De kénytelen vagyok megjegyezni, hogy ez a hirtelen kialakult rajongásom a könyv iránt nem az imádnivaló (HAH) főszereplő vagy frappáns jövőkép miatt alakult ki. Az utalások voltak a fontosak.
Az utalás, más művek, személyek, játékok rejtett vagy egyértelmű említése. Én ezt látom a könyv igazi különlegességének. No persze attól, odavágják egy papírra, hogy Douglas Adams, Stephen King, Terry Pratchett, Gaiman, Tolkien, Gyűrűk Ura, Vissza a jövőbe, Spielberg, Tarantino, Monty Python, Simpson család, Star Trek, Doctor Who, kviddics, Cowboy Bebop, attól még nem lesz sikeres. (És még csak egy töredékét említettem.) De Ernest Cline
De bármennyire is menő egy olyan könyv, amiben virtuálisan Pángalaktikus Gégepukkasztót rendel a főszereplő egy buliban, ahol később még Cyndi Laupertől a Time After Time-ra is táncol egyet a levegőben, ez sem hibátlan. Őszintén szólva nem bántam volna, ha Wade meghal, mivel már-már meseszerűen játszotta ki a gonoszokat néhol. A könyv végét pedig egyáltalán nem éreztem. Túl gyors volt, túl könnyű, túl szép.
Klasszikus kockák és 80-as évek Amerikájának szerelmesei számára lehet igazán nagy élmény, viszont egy próbát bárkinek megérhet.
A bejegyzés trackback címe:
https://pulykakeselyu.blog.hu/api/trackback/id/tr536387795
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.